Studentské volby do Evropského parlamentu

Dne 22. 5. 2024 proběhly na naší škole Studentské volby do Evropského parlamentu, což je jeden z projektů organizace Člověk v tísni.
Projekt přispívá k informování mladých lidí o dění v Evropské unii a fungování Evropského parlamentu. Projektu se mohli účastnit studenti zúčastněných škol starší 15 let s českým občanstvím. V předchozích týdnech proběhlo informování studentů o průběhu voleb a kandidujících subjektech. Došlo též k výběru volební komise z řad studentů a jejich proškolení. Následně byly do školy doručeny hlasovací lístky. Evropských voleb se tento rok účastní 30 politických stran a hnutí.
Vzhledem k věkovému omezení a probíhajícím maturitním zkouškám, praxím, výletům a školním akcím se z gymnázia účastnily pouze dvě třídy 5.V a 7.V. Ze Střední odborné školy Multimediálních studií se účastnily čtyři třídy DNM1, MMT1, DNM1, DNM2.
Průběh voleb byl zjednodušený oproti skutečným volbám, studenti dostávali pouze jeden hlasovací lístek s čísly a jmény kandidujících subjektů a za plentou upravili hlasovací lístek zakroužkováním jednoho subjektu. Následně vhodili voliči hlasovací lístek do volební urny. Členové volební komise dozírali na to, aby byl každý student za plentou sám, aby byla zaručena svobodná volba voliče.
Z gymnázia bylo přítomno 32 studentů s hlasovacím právem, voleb se zúčastnilo 30 studentů, což představuje volební účast 93,75 %. Ze SOŠ bylo přítomno 79 studentů, z nich se 14 rozhodlo voleb neúčastnit. Volilo 65 studentů, což představuje volební účast 82,28 %. Po ukončení voleb spočítala volební komise hlasy a odeslala výsledky studentských voleb do pořádající agentury.
Volební komise vyřadila 4 hlasy, které byly neplatné. Nejúspěšnějšími subjekty voleb byly na gymnáziu následující politické strany a hnutí:

číslo název počet hlasů
č. 29 SENIOŘI SOBĚ  7
č. 9 PŘÍSAHA A MOTORISTÉ  4
č. 21 Starostové a osobnosti pro Evropu  4

Ostatní subjekty dostaly pouze 0–2 hlasy.

Nejúspěšnějšími subjekty voleb byly na SOŠ následující politické strany a hnutí:

číslo název počet hlasů
č. 23   Česká pirátská strana  8
č. 5   LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI  6
č. 9 PŘÍSAHA A MOTORISTÉ  6
č. 16   ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY  6
č. 17  SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)  6
č. 4   MOUREK – politická strana  5

To, jak se volební výsledky budou lišit, nebo shodovat s výsledky voleb do Evropského parlamentu, budeme moci porovnat až 9. 6. 2024, kdy budou známy oficiální výsledky voleb.
Naše škola se studentských voleb účastnila již po několikáté. Členové volební komise se přihlásili i na další studentské volby, což bude na podzim, kdy proběhnou volby do krajských zastupitelstev.

Mgr. Daniel Křivánek, DiS.

Foto: Martin Takáč, MMT1