Setkání s dokumentaristkou Olgou Malířovou Špátovou

Česká dokumentaristka Olga Malířová Špátová, jejíž jméno zaznívá v současné době především v souvislosti s celovečerním filmem Karel, diskutovala se 3. a 4. ročníkem oboru Multimediální tvorba.

Způsob, jakým Olga Malířová Špátová zaujala budoucí kameramany z řad našich studentů, byl obdivuhodný a velmi profesionální. Účastníci besedy ocenili zejména sdílené zkušenosti z režie i kamery a zaměření na zážitky z natáčení dokumentárních filmů, za které byla autorka několikrát oceněna. Zdůraznila, jak důležité je nebát se citlivě zeptat i na nepříjemné otázky, počkat si na správný záběr a nespěchat. Obrovskou roli ve filmařině hraje také zvuk a střih, u jejichž výběru vždy sama asistuje.

Odborný pedagog Jiří Petrů představil v hodinách Audiovize vybrané dokumentární filmy, které byly inspirací pro otázky během besedy. Co si studenti odnesli ze setkání se zkušenou kameramankou, to již bude předmětem komornější diskuse během výuky.