- Cíle projektu
Cílem projektu Svět v pohybu pro naší školu bylo seznámení se s formami pohybu u živočichů a rostlin, u člověka a jeho aplikace v učebním procesu. Přínosem byla rovněž spolupráce mezi kolektivem učitelů a vychovatelů, mezi žáky a učiteli a mezi žáky navzájem. Důležité bylo i propojení prvního i druhého stupně, jak mezi učiteli, tak mezi žáky. V neposlední řadě byl projekt zapojen jako součást environmentálního plánu školy v tomto školním roce.
- Realizace projektu
Projektu Svět v pohybu se na naší škole účastnil první i druhý stupeň v období od října 2009 – květen 2010. Projektu se zúčastnilo všech 140 žáků a 11 učitelů. Především v předmětech prvouka, přírodověda a přírodopis, vlastivěda a zeměpis, v dějepise, tělocviku.
- Průběh realizace projektu
Během vymezeného období říjen 2009 – květen 2010 se uskutečnilo několik hodin věnovaných tomuto tématu ve všech třídách základní školy. Vyvrcholením byl potom projektový den Den Země uskutečněný na konci dubna. V hodinách bylo použito několik forem výuky - přednášky, skupinová práce, samostatná práce, na nižším stupni formou jednoduchých pohybových her. Kromě projektového dne bylo potom uspořádáno setkání se slepci pro vyšší stupeň ZŠ.
- Přínos projektu
Stejně jako předchozí projekty byl projekt Svět v pohybu jednoznačným přínosem pro ZŠ a MŠ Loučeň. Z hlediska žáků znamenaly hodiny věnované tomuto projektu do jisté míry změnu v zaběhnutých osnovách, pro učitel více práce, ale plně vynahrazeno snahou žáků dosáhnout určitého cíle.
Projekt rovněž pomohl k realizaci školního environmentálního plánu pro školní rok 2009/10.
5. Problémy při realizaci projektu
Během projektu nenastaly v podstatě žádné vážnější problémy, které by vážně ohrozily běžnou činnost během hodin, či nějak narušily environmentální strategii školy. Kolektiv školy vychází vstříc těmto projektům, takže nedošlo ani k problému v komunikaci. Pokyny pro školy byly zpracovány v rozumné a dostatečně osvětlující formě.
6. Poznámky a náměty
V tomto bodě musím podotknout, že se naplnila již několikaletá zkušenost s obdobnými projekty. V podstatě se sluší poděkovat autorům! Pokud přece by bylo možno něco vytknout, je to vzdálení se od předchozích, typicky přírodních témat, v realizaci však ani tak problém nebyl.
Zpracoval: Mgr. et Bc. František Suchý, ZŠ a MŠ Loučeň







